>> rallyroots.com >>
rally results service


RESULTS ARCHIVE 2019



















Peking to Paris: Historic Motoring Awards, Motorsport Event of the Year

Photograph: HERO/ERA



Cambrian Road Rally

Winners: Dylan Davies/Richard Williams (Ford Escort)

Tregaron & District Motor Club - 18th/19th January 2019


Primrose Rally

Winners: James How/Nic Jones (MG ZR)

South Hams Motor Club - 9th/10th February 2019


Bath Festival Rally

Winners: Owen Turner/Rachel Vestey (MG ZR)

Bath Motor Club - 2nd/3rd March 2019


Rali Bro Caron

Winners: Kevin Davies/Alan James (Ford Escort)

Lampeter & District Motor Club - 2nd/3rd March 2019


HERO Challenge 1

Winners: Nick van Praag/Pieterjan Demulder (Austin A35)

Historic Endurance Rallying Organisation - 9th March 2019


Three Legs of Mann

Winners: Howard Warren/Iain Tullie (Porsche 911)

Historic Endurance Rallying Organisation - 15th/16th March 2019


Roamerlite Rally

Winners: Paul Hughes/Macauley Bridgwater (VW Polo GTi)

Telford Auto Club - 23rd/24th March 2019


Rali Bro Preseli

Winners: John Rossiter/Iestyn Pynn (Ford Escort)

Teifi Valley Motor Club - 6th/7th April 2019


Border 100 Road Rally

Winners: Gary Roberts/Darren Ikin (Peugeot 205)

Welsh Border Car Club -  13th/14th April 2019


Ilkley Jubilee Rally

Winners: Paul Crosby/Andy Pullan (Porsche 911)

Ilkley & District Motor Club - 14th April 2019


Night Owl Road Rally

Winners: Kevin Davies/Dylan John Williams (Ford Escort)

Aberystwyth & District Motor Club - 27th/28th April 2019


5th London Lisboa

Winners: Stephen Chick/Alexander Chick (Austin Healey 3000)

Historic Endurance Rallying Organisation - 26th April-5th May  2019


HERO Novice Trial

Winners: Duncan Hopkinson/Kay Hopkinson (MG C GT)

Historic Endurance Rallying Organisation - 12th May 2019


Rali Cwm Cynfal

Winners: Howard Price/Baz Green (Subaru Impreza)

Bala Motor Club - 19th May 2019


Classic Tracks Targa Rally

Winners: Cadog Davies/Michael Jones (Proton Satria)

Llandysul & District Motor Club - 26th May 2019


Ystwyth Targa Rally

Winners: Richard Williams/Alan James (Ford Escort)

Aberystwyth & District Motor Club - 16th June 2019


Peking to Paris Motor Challenge

Vintage Category Winners: Graham Goodwin/Marina Goodwin (Bentley Sports)

Classic Category Winners: Gerry Crown/Matt Bryson (Leyland P76)

Endurance Rally Association - 2nd June-7th July 2019


The Summer Trial

Winners: Steve Robertson/Thomas Robertson (MG PB)

Historic Endurance Rallying Organisation - 12th-14th July 2019


Pacemaker Rally

Winners: Richard Jerman/Alan James (Ford Escort)

Knighton Motor Club - 20th/21st July 2019


Harry Flatters Rally

Nat B Winners: Damian Cole/Paul Spooner (Ford Fiesta WRC)

Historic Winners: Daniel Jones/Kevin Lewis (Ford Escort)

Brecon Motor Club - 28th July 2019


Classic Lanes Road Rally

Winners: Aled Stephens/Clive Jones (Vauxhall Astra)

Welsh Border Car Club - 10th/11th August 2019


Barcud Road Rally

Winners: Gavin Wyn Edwards/Cadog Davies (Ford Escort)

Barcud Motor Club - 17th/18th August 2019


Gareth Hall Memorial Rally

Winners: Meilyr Evans/Telor Pugh (Ford Escort)

Bala & District Motor Club - 18th August 2019


Vale of Clwyd Classic

Winners: Ian Crammond/Matthew Vokes (Mercedes 280SL)

Clwyd Vale Motor Club - 31st August 2019


Icelandic Saga

Winners: Owen Turner/Rachel Vestey (Austin Mini)

Historic Endurance Rallying Organisation - 7th-13th September 2019


HERO Challenge 2

Winners: Les McGuffog/Henry Carr (VW Golf GTi)

Historic Endurance Rallying Organisation - 28th September 2019


Adriatic Adventure

Vintage Category Winners: Manuel Dubs/Irene Dubs (Ford Coupe)

Classic Category Winners: Bruno Rodrigues/Carmo Rodrigues (Volvo 164)

Endurance Rally Association - 18th-29th September 2019


1000 Lanes Rally

Winners: Mark Lennox/Ian Beamond (Ford Escort)

Heads of the Valleys Club - 12th/13th October 2019


Hill Billy Sprint 1

Winners: Richard Rees (Autograss Mini Special)

Hill Billy Motorsport - 20th October 2019


Exmoor Targa Rally

Winners: Owen Turner/Rachel Vestey (MG ZR)

Tavern Motor Club - 26th October 2019


Rali Cilwendeg

Winners: Chris Hand/Dai Roberts (Ford Sierra)

Teifi Valley Motor Club - 26th/27th October 2019


Hill Billy Sprint 2

Winners: Richard Rees (Autograss Mini Special)

Hill Billy Motorsport - 3rd November 2019


Powys Lanes Rally

Winners: George Williams/Cadog Davies (Ford Escort)

Epynt Motor Club - 9th/10th November 2019


Farrington Trophy Rally

Winners: Chris Hand/Darren Ikin (Ford Sierra)

Clwyd Vale Motor Club - 16th/17th November 2019


Rali Goffa James Trenholme

Winners: Alan Parry/Tim Parry (Ford Escort)

Clwyd Vale Motor Club - 23rd/24th November 2019


Glyn Memorial Stages

Winners: Mark Kelly/Neil Colman (Ford Escort)

Junior Winners: Archie Swinscoe/Neil Bye (Skoda Citigo)

Caernarvonshire & Anglesey Motor Club - 23rd/24th November 2019


Le Jog Reliability Trial

Gold Medal Winners:

Stuart Anderson/Emily Anderson (Bentley Derby 4¼)

Paul Dyas/Martyn Taylor (Volvo Amazon)

Kevin Haselden/Gary Evans (Mini Cooper S)

Stewart Christie/Andy Ballantyne (MG B GT)

Richard Boughton/Paul Bosdet (BMW 2002 Tii)

Eric Michiels/Aswin Pych (Porsche 924S)

Historic Endurance Rallying Organisation - 7th-10th December 2019


Hill Billy Sprint 3

Winners: Richard Rees (Autograss Mini Special)

Hill Billy Motorsport - 28th December 2019